Romul.pl

Biuro Podróży Poznań

 

Lubisz mój blog? Podobał Ci się ten wpis?
Odsłuchaj więc proszę i dodaj do playlisty tę muzykę:

Muchos_Cojones_-_Olśnienie.png

Majorka królowa Balearów

Z pierwszego wyjazdu na Majorkę pamiętam - nieświeżą drożdżówkę, która wywołała u mnie rozstrój żołądka. Przez kilka dni pomstowałam, że Hiszpanie robia szkodliwe dla zdrowia słodkości. Było to pod koniec października 1995 r. W lipcu 1996 r. ta niestrawność okazała się moją drugą córką :) Pamiętam w każdym razie, że na tym wyjeździe nie ruszyłam już żadnej drożdżówki :)))))

Po powrocie z wakacji przywitała mnie przedszkolanka, kiedy przyprowadziłam starszą córkę (wtedy jeszcze jedyną) :) do przedszkola:

- Jak było na Hawajach?

- Ale my byliśmy na Majorce,

- A co to za różnica dla mnie - to i tak inny świat

:)

Córka obstawała potem przy zdaniu, że mówiła, że jedziemy na Majorkę, tylko pewnie pani przedszkolanka coś pokręciła.

Majorka 1104ai

A były to czasy, kiedy w Polsce rodził się dopiero rynek wakacji czarterowych i taki wyjazd dla większości Polaków jeszcze się w głowie nie mieścił - bo wszystkim się wydawało, że to musi kosztować strasznie drogo. Teraz rynek czarterów rozwinął się i radzi sobie całkiem dobrze w Polsce. Czasem nawet zdarzają się okazje cenowe na wyjazd do zagranicznego kurortu, które wychodzą zdecydowanie taniej niż wyjazd nad polskie morze czy góry.

A lecieć na Majorkę warto! Dla słońca, dla piaszczystych plaż, dla zabytków, dla krajobrazów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Majorka 067ai

Plaża na Majorce w sezonie dośc zatłoczona, ale mozna znaleźć też bardziej intymne i spokojne miejsca

Dziś oglądając zdjęcia i filmy zrobione tam podczas moich wyjazdów, czuje to ciepło, które gwarantuje ta wyspa. Wspominając wyjazdy przypominam sobie też soczyste pomarańcze i cytryny wiszące na drzewach, biały piasek na plaży i gorące morze. Plaże o łagodnym zejściu do morza świetnie się nadają na wakacje dla dzieci.

Te piękne plaże obfitują w panie opalające się topless, co wielce przypada do gustu panom (posiadam w kolekcji film robiony przez M z plaży majorkańskiej, gdzie głównym bohaterem filmu były gołe biusty plażowiczek różnej nacji :)).Gdy panowie oddają się przyjemności oglądania nagich biustów turystek, panie w tym czasie albo mogą zazdrościć innym odważnym paniom ładnych biustów, albo nawiązywać kontakty z przesympatycznymi Hiszpanami :)

 

Dla lubiących zwiedzanie jest mnóstwo miejsc i obiektów godnych polecenia. Oczywiście stolica Palma de Mallorca - przyciąga najwięcej turystów. Jej monumentalna katedra jest perłą miasta i koniecznie trzeba ja odwiedzić. Zbudowana z piaskowca jest najokazalszym zabytkiem na wyspie. Z tarasu tuż przy katedrze rozciąga się piękny widok na port i morze.

Katedra Palma de Mallorca

Majorka 558ai

Katedra Palma de Mallorca

Majorka 563ai

Majorka 677ai

Majorka 697ia

Widok z tarasu widokowego przy Katedrze

Majorka 542ia

W upale każde takie miejsce ochłody było przez nas testowane :)

Majorka 1232ia

Tuż obok katedry w Palmie jest letnia rezydencja króla Hiszpanii, obecnie muzeum udostępnione do zwiedzania. Warto przejść się po komnatach i spróbować sobie wyobrazić jak lato spędzał w tym miejscu król. Pięknie wyposażone komnaty króla i królowej pokazują przepych w jakim przyszło żyć monarsze. Można trochę pozazdrościć :) (choć dla pocieszenia należy pamiętać, że nawet król w dawnych czasach nie miał klimatyzacji, a więc i on mimo tronu jak zwykły śmiertelnik musiał sobie jakoś radzić z upałem :)

Obecnego króla Juana Carlosa, który ma obecnie złą prasę i parę kłopotów na głowie z tronem (wraz z groźbą abdykacji) też można spotkać na Majorce, tyle że jego letnia rezydencja znajduje się w Cala Major.

Majorka 649ai

Jeden z salonów w Letniej Rezydencji Króla

Majorka 815ai

Dziedziniec letniej rezydencji

Majorka 684ia

Widoki jakimi cieszył oko Król Hiszpanii, a dzis mogą nimi się cieszyć wszyscy turyści :)

Majorka 592ai

Majorkę lubią gwiazdy filmu (np Michael Douglas kupił pałac w Valldemossie), brytyjska rodzina królewska (bywa tu książę Karol). Niedawno właścicielem jednej z willi na Majorce została popularna modelka Anja Rubik. Wyspę odwiedzała Agatha Christie (autorka kryminałów), czy Robert Graves (np. "Ja, Klaudiusz"). Mieszkał tu też Pablo Picasso. Przez 10 lat mieszkał tu nawet Antonio Gaudi, którego jeden ołtarz znajduje się w katedrze.

A Polacy szczycą się tym, że Fryderyk Chopin tu spędził trzy zimowe miesiące z George Sand w 1838 r. Wprowadzili się do zimnych cel klasztornych jeszcze niedawno zajmowanych przez mnichów. Jego słowa opisujące tę wyspę do dziś służą biurom podróży za hasła reklamowe - 'niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd i powietrze jak w niebie'. Tyle, że przyjeżdżając tutaj Chopin już był chory, a George nie do końca była zadowolona z klimatu (Valldemossa jest jednym z najzimniejszych miejsc na wyspie). Nie do końca też sama Sand przypadła do gustu mieszkańcom, np miejscowemu księdzu, który pomstował, że nie przychodzi na msze niedzielne, i że pije godzinami kawę, śpi całymi dniami, a w nocy pisze i pali mnóstwo papierosów. Były też kłopoty z fortepianem Fryderyka, który zaginął w czasie podróży. A potem przez parę tygodni spędził w porcie w Palmie, gdyż należało za niego zapłacić potężny podatek. Na 3 tygodnie przed wyjazdem w końcu podatek został uiszczony i Frycek mógł grać na swoim fortepianie. Jak się potem okazało przy wyjeździe znowu należy opłacić podatek.... Chopin już go nie wywiózł, tylko sprzedał w desperacji.

Chorobę swoją na Majorce pianista opisywał w następujący sposób w jednym z listów: "Chorowałem przez ostatnie dwa tygodnie jak pies: zaziębiłem się mimo 18 stopni ciepła, róż, pomarańcz, palm i fig. Trzech doktorów z całej wyspy najsławniejszych: jeden wąchał, com pluł, drugi stukał, skądem pluł, trzeci macał i słuchał, jakem pluł. Jeden mówił, żem zdechł, drugi - że zdycham, trzeci - że zdechnę. A dzięki opatrzności dziś jestem po staremu".

Dziś w Valldemossie do malutkich cel klasztornych ustawiają się kolejki turystów mimo, że pamiątek po George Sand i Fryderyku Chopinie nie jest tam zbyt wiele. Muzeum to jest prywatne, a właścicielka Rosa poświęciła mu całe życie. Organizuje tu Festiwale Chopinowskie, wystawy i koncerty. Można od niej usłyszeć z uroczym akcentem 'Dzień Dobry' :)

800px-Mallorca Valldemossa 00375

Widok na Valldemosse

Z Plamy zabytkową kolejką należy wybrać się do Port de Soller. W połowie trasy kolejka zatrzymuje się na kilkanaście minut w punkcie widokowym. A widok zapiera dech w piersiach. Sama miejscowość położona jest niezwykle malowniczo. Miasto Soller jest bardzo przejrzyście zaplanowane i pięknie utrzymane. Charakterystyczne w nim są fantazyjne kratownice okien i wielkie drewniane bramy. Plac centralny miasta skupia się niedaleko Katedry St Bartolomeu i Banco De Soller. Z miasta zabytkowym tramwajem dojechać można do Port de Soller. Tu mieszczą się: port jachtowy, mnóstwo restauracji, port rybacki, piękna plaża i punkt widokowy na klify i lazurowe morze. Typowymi wąskimi uliczkami dochodzi się do punktu widokowego i tu należy nacieszyć oko wspaniałym widokiem :)

Majorka 872ia

Peron zabytkowej kolejki do Port de Soller

Majorka 965ai

Pociąg do Port de Soller

Majorka 886ia

Jedziemy i podziwiamy krajobrazy za oknem :)

Majorka 892ai

Majorka 987ia

Przystanek w punkcie widokowym :)

Majorka 970ai

Majorka 983ai

Widoki na Soller

Majorka 995ai

Majorka 990ai

Wyczekany moment, aż reszta turystów już wsiada do pociągu, żeby ruszyć w dalszą drogę... wydaje się, że tylko my tu jesteśmy :)

Majorka 1018a

Tramwaj do portu

Majorka 1062ai

Portowe widoki

Majorka 1087ai

Majorka 1069ia

Majorka 1073ai

Majorka 1116ia

Punkt widokowy Port de Soller

Majorka 1139ai

Majorka 1186aii

Jeden z budynków w Soller , gdzie widac charakterystyczne fantazyjne kratownice okien

Majorka 1182iai

Majorka 1170ai

Katedra San Bartolomeu w Soller

Majorka 1217ai

Znowu chłodzenie :)

Majorka 1223ia

Jedna z charakterystycznych drewnianych bram

Majorka 1176ai

Przed wejsciem na wystawę Pabla Picassa

 

Niedaleko Stolicy znajduje się Palma Aquarium. Jeżeli nie boisz się rekinów, które przepływają Ci nad głową i są na wyciągnięcie ręki i mnóstwa egzotycznych zwierząt i roślin morskich - to miejsce dl Ciebie :) Ja prawie dotykałam te rekiny. Prawie!! :)

Majorka 254ai

Palma Aquarium

Majorka 306ai

Majorka 291ai

Majorka 308ia

Majorka 269ai

Majorka 299ai

Majorka 322ai

Znak ostrzegawczy przed drapieżnikami morskimi :)

Majorka 324ai

Dla tych co mają dość słonej morskiej wody jest tu też Aquapark z woda słodką i mnóstwem atrakcji do spędzenia całego dnia bez chwili nudy. A Ci co maja dość już i plaży i wody w każdej postaci, a nie lubią spędzać czasu bezczynnie, mogą poza zwiedzaniem wybrać się pograć w golfa.

Majorka 1325ia

Zjeżdzalnie w Aquaparku

Majorka 1378ai

Majorka 1454ai

Zjeżdzanie na 'naleśnikach' :)

Majorka 1455iia

Majorka 1470ai

Moja stopa po wylądowaniu w basenie :)

Majorka3a

Gramy w golfa :)

Można tu spędzić czas na rozrywkach w dzień i w nocy. Można uciec w głąb wyspy i nacieszyć się miejscami spokojnymi, gdzie nie ma tłumów, a życie toczy się spokojnym południowym rytmem. Można spędzać czas aktywnie, lub na lenistwie. Majorka nazywana jest perłą Morza Śródziemnego i jest to zasłużona nazwa.

Lista artykułów:

Lubisz mój Blog? Posłuchaj:

muchos_cojones.png

Copyright Romul.pl 2015. All Rights Reserved.