Romul.pl

Biuro Podróży Poznań

 

Lubisz mój blog? Podobał Ci się ten wpis?
Odsłuchaj więc proszę i dodaj do playlisty tę muzykę:

Muchos_Cojones_-_Olśnienie.png

Kobiety i dzieci Madagaskaru, czyli Bonjour Wazaha

Madagaskar 4234ll
Przepraszam chłopcy....
 
Nie interesowałam się wami za bardzo.
 
Moje zainteresowanie skupiło się tu na dzieciach i kobietach.. Trochę Was pominęłam w swoich obserwacjach. tzn niby odrobinę podglądałam i Was - płeć brzydką..  Jednak szczególnie ciągnęło mnie do dzieci i kobiet.
 
Oglądałam, podglądałam, podsłuchiwałam i fotografowałam... wiem wiem.. trochę to nie fair, ale moja ciekawskość ogarnęła mnie całą i nie odpuściła, aż do powrotu do Polski.
 
- Co ze zdjęciami??
 
- A co ma z nimi być? - dziwi się pilot wycieczki
 
- Tu było napisane, żeby pod żadnym pozorem nie robić zdjęć ludziom.. To co ja teraz zrobię?? Jak mam wrócić z tej wyprawy bez zdjęć mieszkańców? - pytam dalej wskazując listę przykazań dla uczestników - co robić można, a czego pod żadnym pozorem nie próbować, będąc na Madagaskarze.
 
- Zdjęcia róbcie ile chcecie, byle szybko i bez pytania o pozwolenie... Bo wtedy albo dostaniesz odpowiedz, że nie wolno, albo żebyś dała im bonbona (cukierek).
 
:)
 
No to aparat w dłoń i na łowy :)
 
Chciałam się dowiedzieć czy kobiety tu są szczęśliwe? Czy ciężko musza pracować? Jak wygląda ich życie codzienne. Czy mają czas na rozrywki, plotki, zabawę. I jaki stosunek mają do nich mężczyźni.
 
Przez pierwsze dni nie bardzo była ku temu okazja, bo częściej spotykałam lemury i kameleony niż zwyczajnych ludzi :)
 
Jadąc przez kraj busem z kierowcą o jakże dźwięcznym i jakże znajomym imieniu: Dudaa, dokonywałam obserwacji przydrożnych. A droga jest jak się okazuje kopalnią wiedzy o niektórych zwyczajach. Niestety zdjęcia robione przez szybą samochodową nie zawsze wychodzą dobrze, a i nie zawsze zdążyłam zrobić ujęcia ciekawego miejsca czy okoliczności.
 
Kobiety sadzą ryż. I tylko one mogą go sadzić. Według tradycji Malgasze wierzą, że ryż tylko wtedy wyda dobre plony kiedy sadzony jest ręką kobiety. Jednak muszę uspokoić feministki. W pracach na polach ryżowych również uczestniczą mężczyźni. Oni mogą się zajmować całą resztą tej ciężkiej pracy. Jest jeszcze inna tradycja związana z sadzeniem ryżu. Kobiety swoimi zręcznymi palcami z kępki sadzonek oddzielają po siedem listków i taką ilość sadzą w wodzie na polach. O tych siedmiu listkach opowiadał lokalny przewodnik, bardzo sympatyczny młody mieszkaniec jednej z okolicznych wiosek. Na pytanie:
 
- Dlaczego akurat siedem listków? Czy to ma znaczenie dla rozwoju i plonów ryżu?
 
- Tak jest od zawsze. Kiedyś pytałem ojca czemu sadzi się te siedem listków. On mi tylko odpowiedział, że taka jest tradycja. - odpowiedział przewodnik. - Nie ma naukowych dowodów, że ilość listków w sadzonce wpływa na plony.
 
Mówił też o tym, że generalnie w tej okolicy żyje się zgodnie z wieloletnią, a nawet wielowiekową tradycją. On - młody, wykształcony człowiek. Znający języki, mający ciągły kontakt z turystami z różnych stron świata. Ubrany w nowoczesne, markowe ciuchy.  Pracuje w szkole z dziećmi, które uczy tego jak edukacja w życiu pomaga i ile daje możliwości. Sam się przyznaje, że mimo posiadanej wiedzy też żyje zgodnie z tradycją. I to co mu powie ojciec jest święte. Mimo, że jest dorosły i sam ma własną rodzinę - żonę i dzieci.
 
I ta tradycja jest wszechobecna, niemal namacalna. Sposób życia nie tylko podyktowany warunkami naturalnymi i możliwościami finansowymi, ale także zasadami jakie wyznawali przodkowie.
 
Madagaskar 2303ll
Sadzenie ryżu jest możliwe tylko przez kobiety. Bo tylko kobiety rodzą i tak samo ma rodzić ryż.
Madagaskar 2299ll
Zachęcały mnie kiedy im robiłam zdjęcia, żebym im pomogła w sadzeniu. Kiedy się ochoczo zgodziłam  - nieźle się ubawiły z tego. Chyba nie wierzyły w moje możliwości :)
Madagaskar 2302ll
 
Madagaskar 2517ll
Wyrywanie chwastów spośród ryżu
Kobiety tak samo 'od zawsze' robią pranie w rzece i tak samo rozkładają je na ziemi do wyschnięcia jak ich przodkowie. Budują domy bez kominów jak rodzice i sąsiedzi. Wyplatają koszyki, kapelusze i mnóstwo drobiazgów z rafii jak kiedyś. Noszą dzieci na plecach w chustach jak przed wiekami. Ale też rozwijają się i edukują. Prowadzą swoje małe rodzinne firmy lub pracują w przedsiębiorstwach innych. Korzystają ze swoich talentów i umiejętności wyuczonych w szkole. Bywają kelnerkami, sprzedawczyniami czy nauczycielkami. Również tak jak na całym świecie dbają o swoje ogniska domowe, mężczyzn i dzieci. Mimo czasem niewielkich możliwości lubią dbać o siebie. Są raczej skromne. Przyznam się, że obserwowałam je z zafascynowaniem.
 
L1120093ll
Noszenie dzieci w chustach na plecach
Madagaskar 4003ll
Madagaskar 1934ll
L1120385ll
Fascynująco kolorowa, przeurocza starsza kobieta w fabryce jedwabiu - segreguje kokonu jedwabników.
L1120391ll
Wyplatanie nitek jedwabnych na kolanie
L1120410ll
Madagaskar 080ll
Malgaszka w kolorowej lamba jako spódnicy i jako nakrycie głowy
Madagaskar 099ll
Pranie w rzece
Madagaskar 1937ll
Madagaskar 1942ll
Sprzedawczyni warzyw
Madagaskar 1933ll
Charakterystyczna torba z rafii, większość Malgaszy nosi je za każdym razem gdy wychodzą do wsi czy miasta na zakupy. Tak samo kobiety jak i mężczyźni
Madagaskar 2982ll
Wyplatanie koszy z rafii w różnych kolorach
Madagaskar 1943ll
L1110955ll
Uboga kobieta mieszkająca  dosłownie pod sklepikiem mięsnym. Myślę, że miejsce wybrała celowo, bo czasem ktoś kupujący się lituje i ofiarowuje jej coś do jedzenia
Madagaskar 2313ll
Głowy służą przede wszystkim do noszenia ciężarów
Madagaskar 3068ll
Madagaskar 3069ll
Madagaskar 3998ll
Madagaskar 4108ll
Madagaskar 2068ll
Madagaskar 2090ll
Madagaskar 2239ll
Madagaskar 2359ll
Mamie z okienka pokazałam ich zdjęcia i jak widać bardzo jej się podobało, dzieci jednak nie były przekonane do mnie :)
Madagaskar 2374ll
Żona szamana z dwójką dzieci
Madagaskar 2774l
Sprzedawczyni czapek z rafii
Madagaskar 2764ll
Madagaskar 3000ll
Babcia z wyraźną zaćmą opiekująca się wnukiem
Madagaskar 2990ll
Madagaskar 3021ll
Recykling butelek do wina w winnicy. Na Madagaskarze nie ma fabryki szkła. Wykorzystuje się wielokrotnie te same butelki
Madagaskar 3022ll
Madagaskar 3024ll
Właścicielka winnicy. Oprowadzała nas po swojej firmie. Zwróciłam na nią szczególna uwagę, bo u niej jedynie, na całej wyspie, zauważyłam srebrny ząb. Niestety nie wiem czy to oznaka zamożności.
Madagaskar 3035ll
Pięknie położona winnica na tle pasma górskiego
PB271337ll
Wyprodukowane wino w butelkach z recyklingu z nowymi firmowymi naklejkami
Madagaskar 3810ll
Dziewczyna poszukująca szafirów w rzece. Maska na twarzy to wyraźny sygnał, że jesteśmy na południu wyspy
L1120255ll
Jedliśmy drugie śniadanie  przy drodze. Przechodzące kobiety długo nas zagadywały i wyraźnie o coś pytały. Nie było akurat w pobliżu przewodnika, żeby przetłumaczył. Kiedy odpowiedzieliśmy, że ok. To śmiały się jeszcze długo po drodze.... :) Aż strach myśleć co to było za pytanie :))
Madagaskar 3976ll
Śliczna kelnerka w restauracji. W jedynej, w której było przepyszne jedzenie. Prowadził ją Włoch...
Madagaskar 4015ll
Madagaskar 4304ll
Sklepik na plaży. Miejsce pracy i spotkań w oczekiwaniu na nowych klientów
Madagaskar 4146ll
Madagaskar 4181ll
Madagaskar 4571ll
Madagaskar 4448lil 
 Madagaskar 4436ll
Ploteczki :)
Madagaskar 4575ll
Madagaskar 4483ll
Madagaskar 4576ll
A plażę mamy rajską
Madagaskar 4550ll
Madagaskar 4510ll
 Madagaskar 4590ll
Świeżo złowiony miecznik. Chłopcy niosą go na sprzedaż do ośrodka dla turystów. Delektowałam się nim podczas kolacji :)
Madagaskar 4315ll
Madagaskar 4224ll
'Kultowa" różowa sukienka też tu ze mną była :)
PB302105ll
Brzeg Oceanu Indyjskiego od strony Kanału Mozambickiego podczas odpływu
 Madagaskar 4215ll
Łodzie z jednego pnia drzewa to podstawowa forma żeglowania i połowów ryb
Madagaskar 4075ll
 
 
 
Dzieci.... no cóż... jestem typową kobietą, której na widok maluchów serce się rozpływa i mięknie :)
 
Madagaskar to dzieci, miliony dzieci, gdzie nie spojrzysz tam dzieci! Najczęściej z ubrudzonymi  buziami i obsmarkanym nosem. Cieszą się ze wszystkiego. Nie mają zabawek więc wykorzystują wszelkie śmieci z ulicy, żeby skonstruować sobie coś do zabawy.
 
Po zmroku właściwie niewielu ludzi można jeszcze spotkać na zewnątrz. Ludzie chodzą spać bardzo wcześnie, nie dziwne też, że maja tak wiele dzieci! Cóż innego mieliby robić kiedy prądu nie ma w domu, a ciemno robi się tak wcześnie;) Jak mówił pilot Olivier:
 
- Nie ma tu rozrywek, nie ma telewizora, to co się robi wieczorem...? Robi się dzieci! :)
 
Madagaskar 2209ll
Chłopcy w mundurkach szkolnych
Madagaskar 2256ll
Rodzeństwo - olśniewająca czwórka :)
Madagaskar 2263ll
Przepiękna, prawda?
Madagaskar 2260ll
Myślę, że ten uśmiech mamie rozjaśnia każdy dzień
Madagaskar 2276ll
Prezent z baloników był strzałem w dziesiątkę :)
PB260964ll
Następnego dnia rano, dwaj młodsi bracia czekali na Wazah'ów przy drodze, odrobinę jakby zaspani.. :)
L1120117ll
L1120121ll
L1120143ll
L1120193ll
Chłopca w żółtym dresiku o mało nie adoptowałam :) spodenki mu co chwilę spadały, bo gumka nie trzymała. On mozolnie je wciąż podnosił. Tylko oczami pokazywał, że jest tym skrępowany. Biały człowiek go fascynował i chciał być w centrum wydarzeń :)
Madagaskar 2549ii
Mój faworyt, rączkę asekuracyjnie trzyma już przy pasku u spodenek :)
Madagaskar 2281ll
Madagaskar 2329ll
 
Mogłabym spędzić cały czas wyjazdu na obserwowaniu zabaw, figli i nauki dzieci na Madagaskarze. Obserwowanie maluchów rozczula mnie niemiłosiernie :) ale też daje strasznie dużo refleksji na temat tego jakie stosunki rodzinne panują w tej części świata. Rodzina tu jest najważniejsza. Dbanie o brata czy siostrę jest zupełnie naturalne od najmłodszych lat. Opieka nad rodzeństwem jest oczywista i niewymuszona. Rodzeństwo jest związane ze sobą i w czasie zabawy, i w czasie obowiązków. Małe szkraby na krok nie opuszczają starszego rodzeństwa. To ich idole i pierwsi 'nauczyciele'. I najlepsi towarzysze zabaw i psot. Jednocześnie dla starszego rodzeństwa, młodsze bardzo szybko staje się obowiązkiem. Trzeba o nie dbać i pilnować żeby nie przeszkadzało kiedy rodzice są zajęci pracą.
 
L1110945ll
Opieka nad młodszym rodzeństwem to naturalna kolej rzeczy w rodzinie. Jednak widok tej dziewczynki, w fabryce aluminium, 'na oko' 6-8 letniej, która dźwiga na plecach młodszego brata czy siostrę, wbił mnie w ziemię... Maluch pewnie ważył połowę tego co ona...
L1110949ll
Baloniki od białego człowieka to świetna zabawa :)
Madagaskar 2143ll
Madagaskar 2154ll
Madagaskar 2135ll
Madagaskar 2149ll
L1120108ll
Widać mnie. Nie widać, Widać mnie....
L1120114ll
L1120169ll
L1120204ll
 
Przeciętne dziecko malgaskie nie jest otoczone tysiącami kolorowych zabawek, nie posiada telewizora, a o istnieniu komputera mogło słyszeć tylko w szkole lub od bardzo bogatych kolegów. Posiada mundurek, przybory szkolne najczęściej fundowane przez różnego rodzaju fundacje działające na wyspie. Donasza odzież po starszym rodzeństwie lub dalszej rodzinie. Ich domy są często gliniane i zamiast podłogi mają klepisko. Brak prądu jest powszechny. Czasem też brakuje jedzenia. Bywają też dzieci osierocone czy porzucone przez matki. Dzieci takie żyją na ulicy. Żebrzą, kradną lub tworzą gangi. Porzuconym lub osieroconym dzieciom oraz dzieciom z rodzin skrajnie ubogich pomagają fundacje, które działają prężnie zbierając fundusze, a potem przeznaczając je na edukacje i posiłki dla tych najuboższych dzieci. Szkoła dla tych dzieci to błogosławieństwo, bo chodząc do szkoły mogą choć odrobinę zażyć dzieciństwa. Inaczej muszą pomagać rodzicom nawet kilkanaście godzin dziennie, a to często praca ponad ich siły. Szkolne obowiązki są na miarę dziecka...
 
Madagaskar 2340ll
Zbiórka przed szkoła w jednej z wiosek
Madagaskar 2344ll
Szkolne wc
Madagaskar 2183ll
Łuk z kijka i ze sznurka
Madagaskar 2643ll
Wieczór z muzyką malgaską. Na pierwsze dźwięki instrumentów z całej okolicy zbiegły się dzieci i śpiewały, tańczyły i bawiły się chętnie. Malgasze uwielbiają tańczyć i śpiewać i mają zdolności muzyczne
L1120226ll
Dzieci od Wazahy uczą się Makareny. Jak widać bawią się świetnie :)
Madagaskar 2640ll
Madagaskar 2088ll
Madagaskar 2089ll
Madagaskar 2218ll
Madagaskar 2347ll
Nie każdy ma możliwość chodzenia do szkoły. Wtedy pomaga się rodzicom. Sierp w ręku młodszego brata zwrócił od razu moją uwagę...
Madagaskar 2551ll
Ten mały chłopiec też z sierpem poszedł na pole i wycinał chwasty
Nie ma tu powszechnej służby zdrowia i dostępu do lekarza. Nie ma również powszechnej antykoncepcji. Dziewczynki szybko stają się kobietami, a co za tym idzie szybko rodzą dzieci. Ilość dzieci jest dla przeciętnego białego turysty zaskakująca. Fascynująca jest różnorodność urody miejscowej ludności. To ładni ludzie z wyglądu często mieszanka urody afrykańsko - azjatyckiej. Tutejsza ludność to potomkowie ludów indonezyjskich, którzy tu przybyli w początkowych wiekach naszej ery oraz negroidalni osadnicy z Afryki. Niektórzy mówią, że w środkowej części Madagaskaru można spotkać czasem czarnoskórego o oczach błękitnych, który może być praprawnukiem naszego hrabiego Maurycego Beniowskiego, który uciekł z zesłania na Kamczatce na Madagaskar właśnie. Tu panował, prawie jak cesarz przez kilka lat nad ludami wyspy i tu dokonał żywota. Odwiedził tę  wyspę też Arkady Fiedler, mieszkaniec sąsiadującego z moim Poznaniem Puszczykowa. Znany podróżnik opisując swoją miłość do tej wyspy wspominał też o dwóch żonach, które zostały mu tu 'przyznane' przez miejscowych. On jednak też nie pozostawił tu po sobie potomków. Pozostawił za to bardzo ciekawą literaturę, chętnie czytaną do dziś.
 
Niebieskookich Malgaszy jakoś nie wypatrzyłam choć mogłoby to się zdarzyć, skoro przez wiele lat była to kolonia francuska. Z Francją nadal łączy wyspę język, który jest dość powszechny. I szybko każdy turysta zorientuje się, że biegnące za nim dzieci krzyczące z chichotem:
 
- Bonjour wazaha (bonżur wazaa) - oznacza witanie się z białym człowiekiem
 
Drugim najczęściej słyszanym określeniem jest:
 
- Wazaha foto - początkowo odrobinę się obawiałam jak dzieci biegnąc za mną, za to zdjęcie, którego się domagają będą chciały cukierków (bonbonów). Okazało się szybko, że one chcą żeby im zrobić zdjęcie i potem je pokazać na wyświetlaczu aparatu. To sprawia im ogromną radość i gromadzą się oglądając siebie i kolegów na małym ekraniku chichoczą i chcą jeszcze. :)
 
Madagaskar 2668lil
Maluchy idące rano do szkoły oglądają swoje zdjęcia na wyświetlaczu aparatu. Mała w kucykach jest moją faworytką. Ta łobuzerska mina mnie rozbraja :)
Madagaskar 2478ll
Niektórzy pozowanie mają we krwi :)
L1120173ll
Madagaskar 2332ll
Madagaskar 2621ll
Madagaskar 2351ll
Madagaskar 2479ll
Madagaskar 2482ll
W drodze ze szkoły. Zeszyt w ręku i torba na ramieniu.
L1120165ll
I taki stoicki spokój w oczach
Madagaskar 3004ll
Mądre oczy
Madagaskar 2617ll
Zalotnica :)
Madagaskar 3396ll
Dwa smuteczki...
Madagaskar 2196ll
Elegantki
Madagaskar 2975ll
Madagaskar 2333ll
Madagaskar 2995ll
Madagaskar 3005ll
L1120141ll
 
 
Kobiety jak to kobiety, na całym świecie chcą wyglądać ładnie i się podobać. Mi osobiście bardzo się podobały dziewczyny zawinięte w lamba - kawałki kolorowych tkanin, które są wielofunkcyjne i mogą być spódniczką, sukienką czy ozdobą głowy w zależności od upodobania jej właścicielki. Tego typu stroje można spotkać wszędzie jednak szczególnie w środkowej części Madagaskaru. Częściej jednak kobiety wola zakładać zachodnie ciuchy. Pewnie po trosze dlatego, że są modne, a i pewnie też dla wygody. Niestety ze szkodą dla moich wrażeń jakie stąd potem wywożę.
 
Zaskoczeniem dla mnie było dość powszechne na południu malowanie twarzy. Dziewczyny chodzące po ulicach z żółtą maską na twarzy wyglądają egzotycznie. Okazuje się, że robią to nie tylko dla ozdoby, ale również dla ochrony przed słońcem. Malgaszki taki makijaż nazywają - masondroany. Do zrobienia tego makijażu wykorzystuje się korę drzew. Bardzo ciekawie czeszą włosy. Sploty warkoczyków w różne wzory bywają niesamowite. Używają do tego specjalnego tłuszczu do włosów. Spędzają często sjestę w cieniu, nawzajem sobie zaplatając włosy.
 
Madagaskar 4233ll
Na południu maski z kory drzewa służą nie tylko do ozdoby twarzy, ale też chronią skórę przed słońcem
Madagaskar 4229ll
Madagaskar 4232ll
Madagaskar 4512ll
Madagaskar 4261ll
Komu koraliki? komu...?
Madagaskar 4462ill
Madagaskar 4536ll
Madagaskar 4474ll
Zaplatanie warkoczyków
Madagaskar 4484ll
Madagaskar 1925ll
Różne rodzaje fryzur warkoczykowych
Madagaskar 2757iil
Madagaskar 2991ll
Madagaskar 4246ll
Madagaskar 2320ll
 
Kolejne odsłony fascynującego Madagaskaru w dwóch kolejnych wpisach:
 

Lista artykułów:

Lubisz mój Blog? Posłuchaj:

muchos_cojones.png

Copyright Romul.pl 2015. All Rights Reserved.